Státní půjčka a státní hypotéka: Aktuální situace a možnosti financování

mladý pár má představu o novém bydlení Státní půjčka a státní hypotéka: Aktuální situace a možnosti financování
Přemýšlíte nad vlastním bydlením? A napadá vás u toho, zda by bylo možné dostat od státu nějaké zvýhodnění nebo rovnou dotaci? V našem článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět.

Co se v článku dozvíte?

Státní půjčka nebo státní hypotéka je produkt poskytován státem nebo státem podporovanými institucemi. Tento typ hypotéky je navržen tak, aby pomohl lidem s vlastním bydlením za výhodnějších podmínek např. nižšími úrokovými sazbami nebo státními příspěvky.

 

Nabízí se aktuálně státní půjčka nebo státní hypotéka?

V současné době nejsou státní půjčky a hypotéky dostupné. O aktuální dostupnosti je možné se informovat na portálu Státního fondu podpory investic (Sfpi). Tento stav je výsledkem několika faktorů, včetně změn v legislativě, ekonomických podmínek a rozhodnutí státních institucí.  Státní fond podpory investic a další instituce omezily nebo úplně zastavily tento přímý druh podpory bydlení a zaměřují se spíše na jiné druhy a cesty k bydlení. Zejména toho nájemního.

 

Důvody ukončení státních půjček a hypoték

  • Změna státní politiky–  stát se rozhodl přesměrovat svoji pozornost a prostředky do jiných oblastí bydlení a to zejména toho nájemního či rekonstrukce toho stávajícího bydlení.
  • Ekonomické podmínky– státní rozpočet je limitovaný a prioritami jsou často jiné oblasti podpory. Ale i přesto se stále dá využít podpory na bydlení.
  • Stabilizace trhu– ukončením programu státních hypoték se stát snažil stabilizovat realitní trh a zabránit jeho přehřátí

 

V budoucnu není vyloučeno, že by státní půjčka nebo státní hypotéka na bydlení nemohly zase existovat. Má na to vliv i změna vlády.

 

Jaké má alternativy státní půjčka?

I když státní půjčka a hypotéka v dnešní době nejsou aktuální. Pořád se dá využít více možností, jak si zajistit vlastní bydlení.

  • Komerční hypotéky– většina lidí stále pořizuje bydlení přes klasické bankovní hypotéky. Banky sice mají vyšší úrokové sazby, než tomu bylo u dotovaných programů od státu. Pokud tyto věci zřizujete přes hypotečního specialistu, je možnost, že i Vám se podaří zajistit lepší podmínky úvěru, než jsou aktuálně na trhu. Pokud je Vám do 36 let, máte možnost vzít hypotéku s lepšími podmínkami tzv. hypotéku pro mladé.
  • Dotace na rekonstrukci– je tu možnost dotací. Např. při výstavbě nového domu, ale i na ty starší domy je možnost využít dotace na rekonstrukci. Informace můžete nalézt přímo na stránkách Státního fondu životního prostředí ČR- Nová zelená úsporám.
  • Daňové úlevy– jednou z nejvýznamnějších daňových úlev je možnost odečtu úroků z úvěru na bydlení každý rok v daňovém přiznání. Jedná se tedy o další úsporu z pořízení úvěru na bydlení.
  • Stavební spoření– další možností je určitě úvěr ze stavebního spoření, kdy i ten může mít jisté výhody státních příspěvků.

 

Přehled dotací od státu zelená úsporám Státní půjčka a státní hypotéka: Aktuální situace a možnosti financování

Přehled dotací od státu zelená úsporám Státní půjčka a státní hypotéka: Aktuální situace a možnosti financování
Zdroj: novazelenausporam.cz

 

Jak si vybrat vhodnou hypotéku?

Při výběru hypotéky je potřeba porovnat nabídky různých bank na trhu. Uvážit, jestli je lepší vzít hypotéku tam, kde nyní máte účet nebo jiný úvěr, nebo jít k jiné výhodnější bance.

Je dobré se zaměřit na tyto věci:

  • Účel a typ financované nemovitosti– budete financovat dům nebo byt? Budete provádět rekonstrukci? I když je jasné, že banky tyto věci financují, každá je vhodná na něco jiného. Je to proces zařizování, co se zde řeší. Když vyberete správnou banku, proces bude jednodušší.
  • Úroková sazba– důležitým faktorem bude i úroková sazba, kterou si můžete porovnat sami. Zřízení hypotéky poradcem nese s sebou většinou řadu výhod, jednou z nich je i ve většině případů lepší úroková sazba.
  • Délka fixace– ačkoliv by se zdálo, že tato veličina není tak důležitá a nehraje takovou roli, je správné načasování v době např. delších fixací na začátku růstového období úrokových sazeb, lepší variantou než následné refinancování.
  • Výše poplatků– obvykle má zkratku RPSN, a je to roční procentní sazba nákladů, patří sem náklady na vyřízení, pojištění schopnosti splácet a další, Je dobré je také porovnat.

 

Vše je potřeba řešit komplexně. Dát vše do souvislostí a na základě až ucelené představy je potřeba řešit konkrétní banku.

 

Hypotéka kalkulačky. Státní půjčka a státní hypotéka: Aktuální situace a možnosti financování

 

I když dnes statní půjčka není dostupná a hypotéka od státu také ne (do budoucna to není vyloučené), na trhu je stále dost možností, jak si pořídit vlastní bydlení. Nemělo by Vás to tedy odradit. Podmínky jsou stále příznivé, jak od bank samotných, tak i od státu v podobě dotací. Je potřeba jen porovnat ty nejlepší nabídky.

 

Mohlo by Vás zajímat

Řešíte zamítnutí konsolidace a nevíte z jakého důvodu nebo co v takové situaci dělat dál? Rozhodně není dobré zkoušet to hned u jiné banky. Mohlo by vás to stát zbytečně čas a peníze navíc. Pojďme se podívat, co za tím stojí.
Můžete si pořídit hypotéku, ale budete mít dostatečné rezervy na splácení, pokud vám vypadne příjem? Na pojištění schopnosti splácet hypotéku narazíte poprvé v bance při výběru hypotéky. Kolik stojí a jak funguje?
Můžete si pořídit hypotéku na nemovitost a přitom nemít našetřeno tolik, kolik banky vyžadují? Pokud máte už jinou nemovitost nebo nějakou vlastní např. vaši rodiče, může vám to ušetřit spoustu starostí, ale hlavně i času.