Nájem vs podnájem- obě tyto varianty s sebou nesou jak výhody, tak nevýhody. My se pokusíme co nejvíce přiblížit některé z nich a pomůžeme vám tak s rozhodováním. Co pro vás bude nejvhodnější a čemu se spíše vyvarovat. Důležité je hlavně vědět, že je mezi těmito pojmy rozdíl, nebudete alespoň překvapení např. při řešení problému či neshod.
Nájem vs podnájem: hlavní rozdíly
Rozdílů je více, hlavně těch právních. My si tady uvedeme ty hlavní, abyste měli obecnou představu.
- Nájem: Smlouva se uzavírá mezi vlastníkem nemovitosti (pronajímatelem) a nájemcem. Nájemce má právo užívat byt v době trvání nájemní smlouvy a pronajímatel má povinnost uvést nemovitost do obyvatelného stavu.
- Podnájem: Podnájem vzniká tehdy, když nájemce (hlavní nájemce) uzavře smlouvu s jinou osobou (podnájemce) na užívání celého bytu nebo jen z části. Podnájemní smlouva je odvozena od té nájemní. Tudíž by mělo být zmíněno v nájemní smlouvě, že nájemce může uzavřít podnájemní smlouvu na daný byt s jinou osobou (tedy pouze v případě, že tam nájemce nebude bydlet taky). Podnájemce má obecně menší právní pozici než nájemce.
Kdy zvolit nájem a kdy podnájem
Rozhodování bude především záležet na preferencích a na vaší životní situaci.
- Nájem: Vhodný spíše pro osoby hledající stabilitu a dlouhodobost. Budou mít větší právní ochranu při řešení různých neshod a problémů. A také si budou moci upravit byt ve větší míře (v rámci smluvních podmínek)
- Podnájem: Bude vhodný pro osoby s krátkodobějšími cíli. Např. studenti či mladší lidé. Podnájem totiž nabízí nižší náklady a větší flexibilitu.
Nájem vs podnájem: co je výhodnější
Výhody a nevýhody nájmu
- Výhody
- flexibilita– máte možnost častější změny bydliště. Oproti podnájmu s přímým spojením s majitelem nemovitosti máte širší pole pro vyjednání lepších podmínek
- vyšší právní ochrana– jste pod ochranou občanského zákoníku
- další– trvalé bydliště (bez souhlasu majitele), výpověď (uplynutím doby nájmu, dohodou smluvních stran, či např. hrubým porušením smlouvy), chov zvířat (nelze zakázat), podnikání (majitel nemůže zakázat), kouření (nelze zakázat)
- Nevýhody
- náklady– jsou většinou vyšší
- úpravy– máte omezenější možnost úprav nemovitosti. Jelikož nejste majitelem, musíte se řídit nájemní smlouvou
- závislost na majiteli– jakékoliv změny či výpověď, prodloužení smlouvy atd. Vždy bude záležet na majiteli nemovitosti
TIP: Pokud ještě řešíte otázku, jestli vůbec jít do nájmu, je určitě dobré porovnat i možnost, zda nezahrnout do srovnání i hypotéku. Na toto téma je již plno článků na internetu. Pokud vás neomezuje příjem nebo jiné okolnosti, může pro vás být i toto zajímavá varianta. Mnoho lidí má z hypotéky obavy a řeší věci emocionálně než racionálně.
Výhody a nevýhody podnájmu
- Výhody
- náklady– častokrát nižší, např. z důvodu spolubydlení
- souhlas majitele– pokud by v nemovitosti bydlel stále hlavní nájemce, není potřeba souhlas s majitelem k uzavření podnájemní smlouvy
- sociální život– zejména pro lidi s komunitním uvažováním a nebo pro studenty
- Nevýhody
- právní ochrana– lidé v podnájmu mají často nižší práva
- úpravy– stejně jako u nájmu, jen mohou být možnosti úprav v nemovitosti ještě omezenější
- závislost na hl. nájemci– asi nejhorší nevýhoda: cokoliv bude řešit nájemce s majitelem, může to mít vliv i na podnájemce vč. výpovědi. Ta bude platit i pro podnájemce, nehledě na to, na jak dlouho je podnájemní smlouva uzavřená
Zajímavosti o nájemním bydlení v ČR
Družstevní bydlení
Pokud jste podílníkem v bytovém družstvu, v bytě nebydlíte a uvažujete, že ho pronajmete. Zjistěte si v prvé řadě, co říkají stanovy vašeho družstva. Možná budete překvapeni a právo podnajímat byt budete mít přímo ve stanovách. V opačném případě budete muset požádat o souhlas statutární orgány družstva.
Závěr
Takže jak to tedy je? Nájem vs podnájem, Výhody vs nevýhody, co je pro vás vlastně lepší? Jde to říci jednoznačně? Podnájem s sebou nese jistá rizika nižší právní moci.
Pro vás by především mělo být důležité zjistit o jaký typ smlouvy jde a pořádně si ji pročíst, abyste popřípadě věděli rizika, která se s danou smlouvou pojí. Zjistěte si nějaké informace o majiteli např. na katastru nemovitostí.
Obecně nelze moc podnájemní smlouvy doporučit k již zmíněným nevýhodám oproti nájemní smlouvě. Ale pokud jste student, máte nižší rozpočet nebo uvažujete jen o dočasném bydlení, může být i podnájem jistým řešením.
TIP: Malé doporučení. Pokud byste měli opravdu starost ohledně bydlení s jakoukoliv smlouvou, je tu řada dobrých právních služeb, které určitě stojí minimálně za to prostudovat. Jednou z takových je i D.A.S.
Pokud je bydlení u vás aktuální téma, ať už majitel nebo nájemce po vás většinou bude požadovat pojištění nemovitosti. Proto přikládáme článek na toto téma, najdete tam užitečné informace a tipy na co si dát pozor.
Související článek:
Pojištění domácnosti vs nemovitosti: Co potřebujete vědět