Nájem vs podnájem: Podstatné rozdíly, které je dobré znát

Nájem vs podnájem - Rozdíly, které je dobré znát (můž podepisující smlouvu, detailní záběr na propisku a papír)
Hledáte bydlení a setkali jste se s pojmy nájem a podnájem? Nebo si říkáte, že to jsou slova podobných významů? Omyl. Pokud řešíte bydlení, je dobré vědět, jaké jsou rozdíly mezi nimi.

Co se v článku dozvíte?

Nájem vs podnájem- obě tyto varianty s sebou nesou jak výhody, tak nevýhody. My se pokusíme co nejvíce přiblížit některé z nich a pomůžeme vám tak s rozhodováním. Co pro vás bude nejvhodnější a čemu se spíše vyvarovat. Důležité je hlavně vědět, že je mezi těmito pojmy rozdíl, nebudete alespoň překvapení např. při řešení problému či neshod.

 

Nájem vs podnájem: hlavní rozdíly

Rozdílů je více, hlavně těch právních. My si tady uvedeme ty hlavní, abyste měli obecnou představu.

  • Nájem: Smlouva se uzavírá mezi vlastníkem nemovitosti (pronajímatelem) a nájemcem. Nájemce má právo užívat byt v době trvání nájemní smlouvy a pronajímatel má povinnost uvést nemovitost do obyvatelného stavu.
  • Podnájem: Podnájem vzniká tehdy, když nájemce (hlavní nájemce) uzavře smlouvu s jinou osobou (podnájemce) na užívání celého bytu nebo jen z části. Podnájemní smlouva je odvozena od té nájemní. Tudíž by mělo být zmíněno v nájemní smlouvě, že nájemce může uzavřít podnájemní smlouvu na daný byt s jinou osobou (tedy pouze v případě, že tam nájemce nebude bydlet taky). Podnájemce má obecně menší právní pozici než nájemce.

 

Kdy zvolit nájem a kdy podnájem

Rozhodování bude především záležet na preferencích a na vaší životní situaci.

  • Nájem: Vhodný spíše pro osoby hledající stabilitu a dlouhodobost. Budou mít větší právní ochranu při řešení různých neshod a problémů. A také si budou moci upravit byt ve větší míře (v rámci smluvních podmínek)
  • Podnájem: Bude vhodný pro osoby s krátkodobějšími cíli. Např. studenti či mladší lidé. Podnájem totiž nabízí nižší náklady a větší flexibilitu.

 

Nájem vs podnájem - Rozdíly, které je dobré znát (můž podepisující smlouvu, detailní záběr na propisku a papír)

 

Nájem vs podnájem: co je výhodnější

Výhody a nevýhody nájmu

  • Výhody
    • flexibilita– máte možnost častější změny bydliště. Oproti podnájmu s přímým spojením s majitelem nemovitosti máte širší pole pro vyjednání lepších podmínek
    • vyšší právní ochrana– jste pod ochranou občanského zákoníku
    • další– trvalé bydliště (bez souhlasu majitele), výpověď (uplynutím doby nájmu, dohodou smluvních stran, či např. hrubým porušením smlouvy), chov zvířat (nelze zakázat), podnikání (majitel nemůže zakázat), kouření (nelze zakázat)
  • Nevýhody
    • náklady– jsou většinou vyšší
    • úpravy– máte omezenější možnost úprav nemovitosti. Jelikož nejste majitelem, musíte se řídit nájemní smlouvou
    • závislost na majiteli– jakékoliv změny či výpověď, prodloužení smlouvy atd. Vždy bude záležet na majiteli nemovitosti

 

TIP: Pokud ještě řešíte otázku, jestli vůbec jít do nájmu, je určitě dobré porovnat i možnost, zda nezahrnout do srovnání i hypotéku. Na toto téma je již plno článků na internetu. Pokud vás neomezuje příjem nebo jiné okolnosti, může pro vás být i toto zajímavá varianta. Mnoho lidí má z hypotéky obavy a řeší věci emocionálně než racionálně.

 

Výhody a nevýhody podnájmu

  • Výhody
    • náklady– častokrát nižší, např. z důvodu spolubydlení
    • souhlas majitele– pokud by v nemovitosti bydlel stále hlavní nájemce, není potřeba souhlas s majitelem k uzavření podnájemní smlouvy
    • sociální život– zejména pro lidi s komunitním uvažováním a nebo pro studenty
  • Nevýhody
    • právní ochrana– lidé v podnájmu mají často nižší práva
    • úpravy– stejně jako u nájmu, jen mohou být možnosti úprav v nemovitosti ještě omezenější
    • závislost na hl. nájemci– asi nejhorší nevýhoda: cokoliv bude řešit nájemce s majitelem, může to mít vliv i na podnájemce vč. výpovědi. Ta bude platit i pro podnájemce, nehledě na to, na jak dlouho je podnájemní smlouva uzavřená

 

Zajímavosti o nájemním bydlení v ČR

Nájem vs podnájem - Rozdíly, které je dobré znát (informace o nájemním bydlení v Česku)
Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj v ČR, Nájemní bydlení v Česku

 

Družstevní bydlení

Pokud jste podílníkem v bytovém družstvu, v bytě nebydlíte a uvažujete, že ho pronajmete. Zjistěte si v prvé řadě, co říkají stanovy vašeho družstva. Možná budete překvapeni a právo podnajímat byt budete mít přímo ve stanovách. V opačném případě budete muset požádat o souhlas statutární orgány družstva.

 

Závěr

Takže jak to tedy je? Nájem vs podnájem, Výhody vs nevýhody, co je pro vás vlastně lepší? Jde to říci jednoznačně? Podnájem s sebou nese jistá rizika nižší právní moci.

Pro vás by především mělo být důležité zjistit o jaký typ smlouvy jde a pořádně si ji pročíst, abyste popřípadě věděli rizika, která se s danou smlouvou pojí. Zjistěte si nějaké informace o majiteli např. na katastru nemovitostí.

Obecně nelze moc podnájemní smlouvy doporučit k již zmíněným nevýhodám oproti nájemní smlouvě. Ale pokud jste student, máte nižší rozpočet nebo uvažujete jen o dočasném bydlení, může být i podnájem jistým řešením.

TIP: Malé doporučení. Pokud byste měli opravdu starost ohledně bydlení s jakoukoliv smlouvou, je tu řada dobrých právních služeb, které určitě stojí minimálně za to prostudovat. Jednou z takových je i D.A.S.

Pokud je bydlení u vás aktuální téma, ať už majitel nebo nájemce po vás většinou bude požadovat pojištění nemovitosti. Proto přikládáme článek na toto téma, najdete tam užitečné informace a tipy na co si dát pozor.

Související článek:
Pojištění domácnosti vs nemovitosti: Co potřebujete vědět

 

Mohlo by Vás zajímat

Řešíte zamítnutí konsolidace a nevíte z jakého důvodu nebo co v takové situaci dělat dál? Rozhodně není dobré zkoušet to hned u jiné banky. Mohlo by vás to stát zbytečně čas a peníze navíc. Pojďme se podívat, co za tím stojí.
Můžete si pořídit hypotéku, ale budete mít dostatečné rezervy na splácení, pokud vám vypadne příjem? Na pojištění schopnosti splácet hypotéku narazíte poprvé v bance při výběru hypotéky. Kolik stojí a jak funguje?
Můžete si pořídit hypotéku na nemovitost a přitom nemít našetřeno tolik, kolik banky vyžadují? Pokud máte už jinou nemovitost nebo nějakou vlastní např. vaši rodiče, může vám to ušetřit spoustu starostí, ale hlavně i času.