Pojištění schopnosti splácet hypotéku vám přinejmenším může zajistit větší klid v případě, že by se s vámi něco stalo. Ať už to je nemoc či úraz, který vás na nějakou dobu může vyřadit ze hry. V běžném životě bez pojištění to znamená, že pokud jste zaměstnaní a jdete na neschopenku, dostáváte měsíčně pouze 60 % ze svého platu. To vám může pořádně zavařit, pokud jedete bez finanční rezervy, lidově řečeno “na krev“. Máte-li pojištění hypotéky, neboli životní či úrazové pojištění, můžete si tímto ztrátu svého příjmu pokrýt, Což je i účel pojištění. Častokrát se s tímto pojištěním od banky pojí i nižší úroková sazba, Ale je to opravdu tak výhodné, jak se to na první pohled zdá?
Co je pojištění schopnosti splácet hypotéku
Jedná se o úrazové či životní pojištění. Tento druh pojištění je často přidáván k hypotékám, spotřebitelským úvěrům nebo jiným finančním závazkům. Banky vám tak dávají možnost předejít různým komplikacím při výpadku příjmu. Tímto pojištěním se kryje celý úvěr u dané banky. Pojištění schopnosti splácet není povinné jako například pojištění nemovitosti, bez kterého hypotéku u banky neuděláte. Avšak pokud se rozhodnete vzít zajištění od banky, častokrát se vám tímto sníží i úroková sazba (většinou o 0,2% u hypotéky).
Pojištění od banky většinou kryje úvěr v těchto případech
- Ztráta zaměstnání– pokud přijdete o práci nedobrovolně, pojištění může pokrýt splátky hypotéky po celou dobu, dokud si nenajdete nové zaměstnání (většinou 6 měsíců, někdy i rok)
- Dlouhodobá pracovní neschopnost– znemožní-li vám úraz nebo onemocnění pracovat, pojištění může pokrýt splátky hypotéky po dobu trvání pracovní neschopnosti
- Invalidita– utrpíte-li trvalou invaliditu, pojištění může pokrýt splátky hypotéky nebo jednorázově splatit zbývající dluh
- Úmrtí– pojištění může splatit zbývající dluh, aby rodina nebyla zatížena splacením hypotéky
Pojištění schopnosti splácet hypotéku lze sjednat i mimo úvěrovou smlouvu a to u jakékoliv pojišťovny. Dávejte si však pozor na správné sestavení rizik, pojistných částek či výluk. Abyste měli krytý celkový úvěr na co možná nejširší škálu rizik. Pokud si nebudete jistí, s tímto vám můžeme pomoci, stačí nás kontaktovat.
POZOR: Pokud nemáte dostatek financí v rezervách, namísto odložení splátek, doporučujeme zařídit tento typ pojištění. Když totiž odložíte splátky, což některé banky nabízí, propíše se to negativně do vašich registrů a budete mít v budoucnu problém s žádostí o další úvěr. Když to přeženeme, je lepší si vzít krátkodobý úvěr na pokrytí přechodného období, než odložení splátek.
Kde sjednat pojištění schopnosti splácet hypotéku
Výhody jsou jasné, ale kde sjednat takovou pojistku? Máte dvě možnosti, buďto přímo v bance při vyřizování úvěru nebo v jakékoliv pojišťovně. I když se jedná o stejnou věc, jsou tu podstatné rozdíly, které vedou k zamyšlení.
Srovnání pojištění schopnosti splácet
Jak vybrat správné pojištění schopnosti splácet hypotéku
Pojištění schopnosti splácet hypotéku by mělo zohledňovat nejen výši úvěru, ale i vaši aktuální situaci. Jelikož nechráníte úvěr ale sebe. Je potřeba zvážit rizika, která se pojí s vašim stylem života a dobu, po kterou chcete krýt úvěr, pokud máte naspořené prostředky. Budeme mluvit o pojištění u pojišťovny, jelikož většinou toto pojištění bývá výhodnější ve všech ohledech vč. ceny produktu. Na co se tedy zaměřit:
- Doba celkového pojištění– s dobou pojištění můžete hýbat. Tzn., že můžete krýt úvěr do konce trvání, ale jakmile skončí, můžete se krýt i nadále, pokud to bude vhodné.
- Výběr rizik– zvažte svoji aktuální situaci ohledně životního stylu. Tzn. pokud máte rizikovější práci nebo práci např. jako řidič, měli byste rozmýšlet nad pojistkou jinak než IT specialista. To samé platí o sportech, nemocech či úrazech
- Výše úvěru– pokud máte více úvěrů, bylo by vhodné pojistit celou dlužnou částku. Bankovní pojištění toto neumožňují. Každý úvěr musíte pojistit zvlášť, to už samo o sobě je nevýhodné. Ale pojišťovny jsou v tomto flexibilní.
- Doba pojištění rizik– toto doporučení může být z důvodu ušetření ceny pojistného- Pokud investujete během splácení úvěru, můžete si snížit dobu pojištění kvůli případnému rychlejšímu doplacení z investic. Lepší by však bylo s tímto radši nepočítat a nastavit na dobu konce řádného splacení úvěru.
- Krytí spolužadatele– pokud máte v úvěru spolužadatele, bylo by vhodné ho zahrnout do pojištění.
- Pojišťovna– a v neposlední řadě by to měla být vhodná pojišťovna, porovnejte si podmínky a cenové rozdíly. I když nabízejí stejná rizika, nenechte se zmást. Pojistné podmínky a vyloučené diagnozy jsou u každé pojišťovny jiné.
Rozhodne cena nebo kvalita pojištění? To zpravidla nemusí být tak černobílé. Můžete mít pojistku, která kryje všechny vaše úvěry u kvalitní pojišťovny a nemusí to stát svět. Na cenu má rozhodně vliv aktuální stav vašeho zdraví, fyzický stav, prodělané nemoci, úrazy nebo věk.
Pro koho je potřebné pojištění schopnosti splácet hypotéku
Pojištění schopnosti splácet hypotéku není určitě potřeba pro každého. Případy, kdy nebude potřeba řešit toto pojištění jsou:
- Dostatečné finanční rezervy– Pokud máte dostatečné finanční rezervy, které by pokryly splátky hypotéky v případě ztráty příjmu, nemusí být pojištění nezbytné.
- Další zdroje příjmu– máte-li další zdroj příjmu, např. investice, pronájmy nebo podnikání, které by mohly pokrýt splátky hypotéky, může být pojištění méně potřebné.
- Rodinná podpora– Pokud máte rodiče , kteří by Vám pomohli ve finanční nouzi, může to snížit potřebu pojištění.
Pro ostatní případy je pojištění schopnosti splácet hypotéku nebo jakýkoliv jiný finanční závazek vysoce doporučeno.
“ Téměř polovina Čechů má nějaký typ půjčky nebo úvěru. Polovina dlužníků chce splatit své závazky do 5 let, víc než desetina je bude splácet 20 a více let “
Hypotéky, spotřebitelské úvěry, půjčky od příbuzných nebo nebankovních institucí v současnosti splácí bezmála polovina české populace ve věku 18-65 let. Podle Indexu prosperity a finančního zdraví jsou půjčkám otevřenější lidé s vyššími příjmy, kteří si půjčují především na dlouhodobé výdaje, jako je například nákup auta nebo bytu. Současně polovina dlužících Čechů splácí do pětiny svého měsíčního příjmu a těm, kteří splácet nezvládají, nabízí pomoc novela insolvenčního zákona. Ta zkracuje proces oddlužení z pěti na tři roky. S exekučním řízením se osobně nebo alespoň v rámci jedné domácnosti setkala pětina Čechů. Podle červnových dat Exekutorské komory počet lidí v exekuci za posledních pět let klesl o bezmála 20 %. V současnosti jde o 634 tisíc lidí.
zdroj: Půjčky a úvěry | Index prosperity Česka
Pokud vás přesvědčily důvody pojištění schopnosti splácet hypotéku o založení, neváhejte se na nás obrátit s dotazy či pomocí při sjednání.