Pojištění domácnosti vs nemovitosti: Co potřebujete vědět

pojisteni-domacnosti
Stalo se Vám někdy, že se Vám doma rozbil spotřebič a vy jste museli utratit několik tisíc za opravu nebo za koupi nového? Pro takové a podobné případy je tu pojištění majetku.

Co se v článku dozvíte?

V prvé řadě, aby bylo jasné co spadá do pojištění nemovitosti a co do pojištění domácnosti. Existuje jednoduchá pomůcka. Věci, které vypadnou, pokud otočíte dům vzhůru nohama se řadí do domácnosti. Ty věci, které tam zůstanou včetně zdiva, střechy atd. se řadí do nemovitosti. Obecně tyto pojištění kryjí peněžní výlohy za tyto věci před různými vlivy, poškozením nebo krádeží. Většina pojišťoven má stejná rizika, jde především o výluky, na které je potřeba se zaměřit.

 

Proč je pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti důležité?

  • Finanční ztráty v případě pojistné události– prasklé vodovodní potrubí, utržená střecha od vichřice či rozbité okno od kamínků. Ale i poškození či odcizení osobních věcí. To vše může být obrovský zásah do peněženky. V případě však, že máte pojištění, máte velkou šanci, že se těmto nákladům vyhnete.
  • Vyžadují to třetí strany– např. banky, pokud sjednáváte hypotéku. Banka je v podstatě držitelem nemovitosti do doby než úvěr splatíte. Vyžaduje tedy pojištění zástavy. Prakticky bez tohoto pojištění hypotéku nezařídíte. Může to být i podmínkou v nájemním bydlení.

 

Co vše lze pojistit?

Pojištění nemovitosti:

  • Rodinný dům
  • Byt
  • Chata, chalupa
  • Další stavby na pozemku- sklep, bazén, stodola, kůlna, garáž, atd.

 

Pojištění domácnosti:

  • Nábytek
  • Elektronika
  • Oblečení
  • Šperky a cennosti
  • Sportovní vybavení
  • Ostatní osobní věci

 

TIP: K pojištění majetku lze připojistit i pojištění odpovědnosti. Toto pojištění dává velký smysl, chrání Vás totiž proti věcem jako jsou poškození majetku souseda či úraz způsobený domácím zvířetem.

 

Pojištění domácnosti vs nemovitosti: Co potřebujete vědět
Zdroj: Česká asociace pojišťoven

 

Jak vybrat správné pojištění majetku?

  • Kritéria pro výběr pojištění– na základě pojišťovaného majetku se mění i nastavení rizik. Různé pojišťovny nabízí individuální nastavení, jiné zase balíčky, které obsahují nejčastější rizika. Je důležité zvážit, jaké jsou potencionální hrozby dané nemovitosti a podle toho vybrat pojistná rizika.
  • Tipy pro srovnání nabídek různých pojišťoven– co si srovnáte sami je především cena, většina pojišťoven má stejná pojistná rizika, co je tedy důležité porovnat jsou podmínky pojišťoven. Na tom byste však strávili mládí. Je proto dobré obrátit se na specialistu, který využívá software, jenž přehledně srovná tyto podmínky všech pojišťoven.

 

Na co si dát pozor?

Nepodceňujte hodnotu Vaší nemovitosti. Pokud je tržní hodnota nemovitosti vyšší o 20% než kterou máte v pojistné smlouvě, jde o tzv. podpojištění. To znamená, že při nahlášení škody, Vám může být vyplacena jen poměrná část za škodu na majetku, která ovšem nebude odpovídat skutečnosti. Je to nejčastější chyba v tomto druhu pojištění. Proto pravidelně revidujte cenu majetku. Cena pojistného se může zvýšit, ale v důsledku se to vyplácí.

 

Co dělat v případě pojistné události?

  • Nahlášení pojistné události-nejlepší možnost je na stránkách dané pojišťovny, kde vyplníte formulář o škodě, přiložíte dokumenty a čekáte na pokyny pojišťovny. Pokud tuto možnost nemáte, můžete zvolit telefonický kontakt nebo pobočku.
  • Potřebné dokumenty– fotky poškozené věci, v některých případech účtenky od dané věci, faktury o zaplacení škody.
  • Průběh vyřizování události– po zajištění všech náležitostí, pojišťovna předá vše likvidátorovi, ten vše přezkoumá a popřípadě si vyžádá další informace. Po posouzení rozhodne, jaká bude výše výplaty. Celý proces může trvat cca měsíc.

 

Pojištění domácnosti vs nemovitosti: Co potřebujete vědět
Zdroj: Česká asociace pojišťoven, uvedeno 9. listopad 2023 v článku.

 

Pojištění nemovitosti dává smysl, pokud se vybere ta správná pojišťovna a nastaví se odpovídající rizika. Nebojte se oslovit nějakého specialistu, který Vám ukáže přehledně pojistné podmínky, upozorní na rizika spojená s výlukami, které pojišťovny nevyplácí, abyste nebyli překvapení při žádosti o výplatu a doporučí, co je pro Vás výhodné. Rád Vám pomůže i při řešení škodné události, aby vše proběhlo jak má a  vy jste dostali to, na co máte nárok.

Pozor: Řešili jste už nějakou škodnou událost a nejste spokojení s řešením od pojišťovny? Ozvěte se nám, společně se na to podíváme a doporučíme řešení. Naše spolupráce se skupinou právníků zabývajících se jen těmito věcmi, nám umožní dostat z pojišťovny to, na co máte opravdu nárok.

 

Mohlo by Vás zajímat

Hledáte bydlení a setkali jste se s pojmy nájem a podnájem? Nebo si říkáte, že to jsou slova podobných významů? Omyl. Pokud řešíte bydlení, je dobré vědět, jaké jsou rozdíly mezi nimi.
Přemýšlíte nad vlastním bydlením? A napadá Vás u toho, zda by bylo možné dostat od státu nějaké zvýhodnění nebo rovnou dotaci? V našem článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět.
Jste mladí a uvažujete nad vlastním bydlením? Nebo máte obavy ''jestli'' nebo ''kdy'' začít toto téma řešit. Odpovědí je, začít co nejdříve s hypotékou pro mladé, skrývá totiž plno výhod.