Hypotéka pro mladé je ve zkratce klasická hypotéka s několika výhodami, které dělají bydlení mladým lidem dostupnější. Jde o produkt, který mohou využít lidé do 36 let věku.
Proč je výhodná hypotéka pro mladé?
Hypotéka pro mladé nabízí několik výhod, které ji odlišují od klasických hypoték
- Vyšší LTV– a to do výše až 90% LTV. Znamená to, že lidé, kteří žádají o hypotéku, mohou mít našetřeno pouze 10% z hodnoty kupované nemovitosti.
- Delší splatnost– možnost natáhnout úvěr déle než na klasických 30 let splatnosti. Tím se samozřejmě sníží měsíční náklady na splácení úvěru.
- Nižší úrokové sazby– některé banky zvýhodňují i úrokové sazby pro tento typ úvěrů. Je tak možnost snížit měsíční splátky.
- Vyšší částka úvěru– banky mají výpočet zadluženosti tzn. kolik si můžete půjčit maximálně. U mladších lidí do 36 let je to 9,5 násobek roční čisté mzdy
Limity LTV, DTI, DSTI
LTV – Neberu si příliš vysoký úvěr? DTI – Nebudu předlužený? DSTI – Zvládnu splácet?
ČNB může tyto ukazatele měnit. Nyní jsou u hypotéky pro mladé zvýhodněné oproti klasické hypotéce. Ukazatel DSTI je od 1.6.2023 zrušen. Každopádně banky si však mohou stanovit své interní limity DSTI. Více info na stránkách ČNB Hranice ukazatelů LTV, DSTI a DTI – Česká národní banka
Vývoj průměrných úrokových sazeb nových hypoték
Jak získat hypotéku pro mladé?
Hypotéka pro mladé co se týče podmínek je pořád klasickou hypotékou, takže soubor věcí, které je potřeba, se od sebe téměř neliší. Jen je potřeba, dát si pozor na pár věcí.
Podmínky žadatele
- Minimální věk 18 let
- Maximální věk 36 let
- Trvalý nebo přechodný pobyt na území ČR
- Pravidelný a doložitelný příjem
- Dobrá bonita
- Čisté registry
- Minimálně 10% vlastních prostředků nebo vhodná nemovitost k zástavě
Potřebné dokumenty
- Doklad totožnosti– nejlépe 2 doklady. Tzn. občanský průkaz, řidičský průkaz, popřípadě cestovní pas
- Potvrzení o příjmu– formulář od banky, který vyplňuje účetní Vašeho zaměstnavatele
- Výpisy z účtu– 3-6 posledních výpisů, kam pravidelně chodí peníze
- Kupní smlouva– popřípadě Smlouva o smlouvě budoucí kupní
Jak vybrat správnou hypotéku pro mladé?
Určitě je dobré, nejdříve se poptat v bance, kde už máte svůj bankovní účet. Žádost o hypotéku by tak měla být o něco rychlejší a pohodlnější, jelikož už o Vás vedou nějakou historii. Co se týče podmínek, je potřeba je porovnat s konkurencí. Většinou jde o náklady včetně úrokových sazeb a podmínek za např. pojištění schopnosti splácet a pojištění nemovitosti, která je vyžadována.
Ostatní věci jako např. která banka se více hodí pro účel koupi domu, bytu nebo třeba rekonstrukci si už sami moc nesrovnáte, jde spíše o zkušenosti a vědomosti od poradců, kteří Vám přesně toto poradí, stejně tak, kde a na čem se dá ušetřit.
Tip: Neváhejte se poradit s finančním poradcem. Ten vám pomůže vybrat hypotéku, která bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám a finančním možnostem.
Historie cen bytů za m2 v Brně
Postup při žádosti o hypotéku
- Vyplnit žádost u banky– Vyplníte žádost o hypotéku v bance nebo online
- Předložit veškeré potřebné dokumenty- viz. potřebné dokumenty
- Odhad nemovitosti– banka udělá odhad hodnoty nemovitosti, kterou chcete koupit
- Schválení hypotéky- banka porovná hlavně bonitu, jak jste schopní splácet a jakou máte historii. Dále pak hodnotu nemovitosti, jestli je dostatečná zástava
- Podpis smlouvy a vydání zástavních smluv– poté řešíte přepis nemovitosti na katastru nemovitostí. Na prvním místě musí býr zapsaná banka
Gratulujeme, vše proběhlo v pořádku a vy už se můžete nastěhovat a začít splácet. Celý proces může trvat cca 1 měsíc.
Tipy pro úspěšné získání hypotéky pro mladé
- Šetřete na vlastní vklad: Čím větší vlastní prostředky budete mít, tím lepší podmínky Vám banka může nabídnout.
- Zlepšete si bonitu: Před podáním žádosti o hypotéku se ujistěte, že nemáte žádné dluhy a že pravidelně splácíte své závazky.
- Zvažte pojištění: Pojištění schopnosti splácet a pojištění nemovitosti vám může poskytnout větší jistotu.
POZOR: Pokud nemáte žádné vlastní prostředky do začátku, je tu několik možností, jak to řešit. První z nich je navýšit zástavu o nemovitost Vašich rodičů. Druhou možností je dofinancování 10% jiným úvěrem. Toto je však potřeba řešit nejlépe s finančním poradcem
Hypotéka pro mladé od státu
Aktuálně není v České republice přímo státní hypotéka pro mladé v podobě, jaká byla nabízena v minulosti. Dřívější programy, které poskytovaly úrokové dotace nebo jiné formy podpory, byly většinou časově omezené a v současné době již neplatí.
Proč došlo ke změně?
Pokud Vás to zajímá. Napsali jsme o tomto tématu samostatný článek, který si můžete přečíst v našem blogu.